Reklama

Emeryci lubaczowscy na Śląsku Cieszyńskim

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Zarząd Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Lubaczowie w dniach 26.06.2016 r. do 02.07.2016 r. zorganizował szóstą z kolei autokarową wycieczkę dla swoich członków i ich rodzin.

W tym roku wybrano się do dawnego Księstwa Cieszyńskiego. W drodze do Wisły uczestnicy wycieczki zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Magiczny spacer labiryntem solnych korytarzy na różnych pokładach pozwolił poznać unikalne pejzaże niezwykłych komór, odkryć tradycję i historię wielickiej Kopalni, a także zobaczyć słone jeziora, kaplice wśród nich ta dedykowana św. Kindze - podziemna solna perła lśniąca wyjątkowym blaskiem.
Po zakwaterowaniu w Domu Wczasowym " Potok " w Wiśle, organizatorzy imprezy wraz z przewodnikiem beskidzkim Panem Mariuszem Boś opracowali harmonogram, który zapewnił zwiedzenie wielu obiektów i atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego i byłego Księstwa Cieszyńskiego w jego granicach na terytorium Polski i Republiki Czech. W samej Wiśle uczestnicy wycieczki oprócz malowniczego centrum z hotelem Gołębiewski, podziwiali także piękno drewnianego zameczku myśliwskiego Habsburgów, amfiteatr, Park Kopczyńskiego z Aleją Legend i Podań, Aleja Gwiazd Sportu, Czekoladowego Adama Małysza, jego galerię ze zdobytymi trofeami, skocznię narciarską K120 im. A. Małysza w Wiśle Malince, Wisła Czarne - teren źródliskowy rzeki Wisły, Jezioro Czerniańskie. Do głównych atrakcji należał jednak Zamek Prezydencki - Rezydencja Prezydenta RP.
W Ustroniu po wyjeździe koleją linową na górną stację Polana Stokłosica ze szczytu Czantorii / 995 mnpm/ podziwiano panoramę górską, a w oddali dzięki dobrej widoczności można było ujrzeć zabudowę Jastrzębia Zdroju. W Cieszynie polskim spacerowano po centrum, w tym m.in. zwiedzono Starówkę, Rynek, Teatr im. A. Mickiewicza, Studnię Trzech Braci, Cieszyńską Wenecja, Browar Zamkowy, graniczny Most Przyjaźni, a w Czeskim Cieszynie rynek i alejach Masaryka. Na Wzgórzu Zamkowym zwiedzono Rotundę Romańską z XI wieku, a z Wieży Piastowskiej i tarasu widokowego rozprzestrzeniała się panorama Cieszyna w obliczu rzeki granicznej Olza. Swymi malowniczymi krajobrazami uczestników wycieczki zachwyciła Pętla Beskidzka i Żywiecka. W Istebnej w Chacie Kawuloka, Jan Kawulok wygłosił na wesoło prelekcję o życiu górali z Trójwsi Beskidzkiej, oraz zaprezentował gry na instrumentach pasterskich. W Koniakowie w bacówce pana Kohuta degustowano certyfikowane oscypki i inne wyroby z mleka owczego. Odwiedzono także sklep z regionalnymi pamiątkami wyrabianymi przez okolicznych twórców ludowych z "koronki koniakowskiej" w tym damskie i męskie stringi. W Żywcu zachwycał swym urokiem rynek, stary i nowy zamek oraz park zamkowy. Po wyjeździe koleją linowo - terenową na szczyt Góry Żar / 761 mnpm/ podziwiano panoramę Beskidów, kaskady rzeki Soły, jeziora Żywieckiego, Międzybrodzkiego i zbiornika wody na szczycie góry, jako elementu elektrowni szczytowo-pompowej.
W Republice Czech w Koprzywnicy zwiedzono Muzeum Techniki - Muzeum TATRY, czeskiej marki samochodów oraz ekspozycja poświęcona Emilowi Zatopkowi - legendarnemu czeskiemu biegaczowi. W Sztramberku - urokliwym miasteczku na Morawach z pochyłym rynkiem, popróbowano regionalnego przysmaku Sztramberskiech Uszy. Z wieży widokowej Sztramberska Rura malownicza kraina zachwyci każdego turystę tam przebywającego.
Na Słowacji w Starej Bystrzycy - Słowacki Orloj - największy na Słowacji zegar astronomiczny wywarł swym wyglądem duże wrażenie na zwiedzających. Przejazd leśna kolejką wąskotorową, w sąsiedztwie Skansenu wsi Kisuckiej w Vychylovce, jako jedynej zachowanej na tym terenie przedstawia sposób zrywania i zwożenia drewna ze szczytów górskich metodą zwrotnic. W Terchovej u stóp Małej Fatry - rodzinnej miejscowości słynnego zbójnika Janosika spacerowano na wzniesienie pod pomnik, wykonany z blachy skąd rozlegała się piękna panorama na tereny jego działania.
Przekazywane informacje przez przewodnika o zachodzących wydarzeniach podczas istnienia Księstwa Cieszyńskiego w latach 1290-1920, w okresie między wojennym i po II wojnie światowej na Śląsku Cieszyńskim sprawiały, wrażenie, jakby wycieczka odbyła się w różnych okresach i dziejach. Chęć poznania kolejnych ciekawostek na temat obyczajów, wyznania ewangelicko-habsburskiego, gospodarki pasterskiej prowadzonej przez góralską ludności zamieszkałą na tych terenach, rozwój turystyki mobilizował uczestników wycieczki do zdyscyplinowania i dodatkowego zwiedzania atrakcji turystycznych niezaplanowanych w harmonogramie.
Mimo napiętego harmonogramu nie zabrakło czasu na grillowanie przy ognisku, a własny zespół muzyczny "Akces" skocznie przygrywał do tańca.
Gdy nadszedł czas powrotu wielu uczestników z żalem rozstawało się z Wisłą i proponowali przedłużyć okres pobytu. Ku pocieszeniu roztargnionych w drodze powrotnej zatrzymano się w Wadowicach gdzie zwiedzono katedrę, rynek i oczywiście zaserwowano "papieskie kremówki".

lubaczow_wycieczka_01
lubaczow_wycieczka_02
lubaczow_wycieczka_03
lubaczow_wycieczka_04
lubaczow_wycieczka_05
lubaczow_wycieczka_06
lubaczow_wycieczka_07

Autor:
Wiceprezes SEiRP Koło Lubaczów
Marek Kisz