Reklama

Stalowowolanie na Bałkanach

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W dniach 7-14.09.2019 r. SEiRP Koło w Stalowej Woli zorganizowało autokarową wycieczkę do Chorwacji, Bośni i Hercegowiny .

Wyjeżdżając ze Stalowej Woli poprzez Słowację dotarliśmy do stolicy Węgier - Budapesztu , który po krótkim zwiedzaniu ( plac przy parlamencie, wzgórze Gelerta, spacer bulwarami nad Dunajem) opuściliśmy udając się w dalszą drogę i na nocleg w pobliżu granicy Bośni i Hercegowiny.
W następnym dniu udaliśmy się na zwiedzanie parku Plitwickich Jezior.
W tym samym dniu dojechaliśmy do Neum gdzie zakwaterowaliśmy się na kilka dni.

Stamtąd wyjeżdżaliśmy zwiedzać miasta Chorwacji , Bośni i Hercegowiny Trogir, Szybenik , Split, Dubrownik, Mostar, Sarajewo.

Zwiedzając te piękne starożytne miasta podziwialiśmy ich architekturę, oprowadzający nas przewodnicy turystyczni zapoznawali na z barwną, a niekiedy tragiczną historią odwiedzanych miejsc.

Atrakcją wycieczki był rejs statkiem wokół murów obronnych Dubrownika , a następnie przypłynięcie na jedną z wysp gdzie smakowaliśmy potrawy owoców morza adriatyckiego.

W trakcie pobytu korzystaliśmy z pięknej pogody i kąpieli w wodach Adriatyku. Wieczory spędzaliśmy we wspólnym gronie bawiąc się przy muzyce w hotelowej kawiarni. Bardzo znacznym akcentem tych zabaw było wspólne śpiewanie znanych polskich utworów.

Klimat tych zabaw powodował, że wielu gości z innych wycieczek przyłączało się do wspólnej zabawy.

Wycieczka pozostawiła nam wiele wrażeń ze zwiedzanych miejsc jak również pozwoliła na bliższe kontakty i nawiązanie nowych przyjaźni z uczestnikami.

W wycieczce brało udział 46 osób, emerytów, rencistów policyjnych oraz ich rodzin.

Wszyscy zgodnie postanowili, że w 2020 roku zbieramy się na kolejną wspólną wycieczkę .

 

Stanisław Walec

 2019-09-07 stalowa chorwacja 01

2019-09-07 stalowa chorwacja 02

2019-09-07 stalowa chorwacja 03