Reklama

Na podbój Bałkanów

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W dniu 10.06.2022 r. o godzinie 5.00 z parkingu przy ul. Popiełuszki w Stalowej Woli, 30 członków koła SEiRP wraz z członkami rodzin wyruszyli autokarem na podbój półwyspu bałkańskiego. Tym razem celem naszej wycieczki była Albania.

Trasą przez Słowację, Węgry, Serbię, Bośnię i Hercegowinę dojechaliśmy do Albanii, a konkretnie na albańską riwierę gdzie w pięknie położonym hotelu Kamomil w miejscowości Durres mieliśmy swoją bazę.

W trakcie pobytu zwiedzaliśmy Kruje - miejscowość położona u stóp góry Sarisaltikut. Kruje zachwyca swą piękną architekturą, pamiętającą czasy imperium otomańskiego .
W następnych dniach zwiedzaliśmy Tiranę największe miasto Albanii będące jego stolicą, a także Durres, Vlora, Liogara, Oriklum.

Durres jest jednym z najstarszych miast portowych na Adriatyku. Historia tego poru sięga czasów starożytnych, w muzeum tego miasta podziwialiśmy eksponaty z czasów helleńskich, greckich i rzymskich.

Vlora miasto, które dla Albańczyków ma historyczne znaczenie, tutaj w 1912 roku proklamowano niepodległość Albanii. Oriklum to miasto założone w VII wieku p.n.e przez greków szczyci się pięknym amfiteatrem oraz ruinami starożytnego portu częściowo zalanego wodami Adriatyku.

Zwiedzanie pięknych krajobrazów i zabytków Albanii zakończyliśmy w słynnej fabryce koniaku Skanderberg zgłębiając tajniki jego produkcji oraz degustując jego wyśmienity smak.

Wycieczkę zakończyliśmy w dniu 19.06.2022r. wracając w późnych godzinach wieczornych do Stalowej Woli.
Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni , opaleni albańskim słońcem wygrzani w ciepłych wodach Adriatyku.

Autor: Stanisław Walec

 StalowaWola-Albania 2022