Reklama
Biuletyn Informacyjny SEiRP

Ósma wycieczka do Trójmiasta i okolic lubaczowskich emerytów

W dniach 25.06.2017 r. - 01.07.2017 r. emeryci z Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Lubaczowie w tym roku wybrali się na wycieczkę autokarową na Pomorze. Po zakwaterowaniu się w Centrum Bankietowo Konferencyjnym "Pod Lipami" w Łęgowie k. Pruszcza Gdańskiego, przystąpiono do realizacji wcześniej opracowanego z przewodnikiem turystycznym Panem Markiem Formelą programu wycieczki.

Zwiedzania rozpoczęto od wysłuchania koncertu organowego w katedrze oliwskiej.
Następnie w Akwarium Gdyńskim uczestnicy wycieczki zobaczyli niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu.
Wychodząc z akwarium ku zaskoczeniu nawet przewodnika w porcie Gdynia oprócz cumującego na stałe ORP Błyskawicy w całej swej okrasie cumowały żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Opływając po porcie gdyńskim oprócz jego handlowych aspektów można było podziwiać najnowszej generacji statek wycieczkowy AIDA z pełnym zapleczem zabierający na 11 pokładów pasażerskich 2050 osób wraz z 588 członkami załogi i obsługi.
Nie lada atrakcją było także wyprowadzanie potężnego zbiornikowca " SERMARLIN BREMEN " z doku portu na redę przez dwa holowniki.
Kończąc zwiedzanie tego dnia spacerowano ul. Monte Cassino i po molu w Sopocie w okolicach hoteli Sheraton i Grand Hotel oraz przystani jachtowej.

lubaczow pomorze 01

lubaczow pomorze 02

lubaczow pomorze 03

 

Dzień następny rozpoczęto od spaceru przed Pomnik Obrońców Wybrzeża i zwiedzania pola bitwy na Westerplatte.
Spacerując aleją obok ruin budynku koszar uczestnicy wycieczki spotkali byłego Prezydenta Lecza Wałęsę, który w sposób sobie naturalny pozował do zdjęć grupowych oraz chętnie dzielił się uwagami dotyczącymi aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
Wiele uwag można było usłyszeć od wycieczkowiczów po zwiedzeniu Europejskiego Centrum Solidarności, Pomnika Poległych Stoczniowców oraz historycznej bramy nr 2 w Gdańsku. Latarnia w Nowym Porcie, ul. Bursztynowa, Główne Miasto Gdańsk i Bazylika Mariacka kończyła eskapadę dnia.

lubaczow pomorze 06

lubaczow pomorze 04

lubaczow pomorze 05

Podczas rejsu z Gdyni do Helu statkiem Żeglugi Gdyńskiej "AGAT" ze zdumieniem podziwiano w swym dziewiczym rejsie z Singapuru do Gdańska największy kontenerowiec świata OOCL HONGKONG, który mieści na swym pokładzie 21 413 kontenerów 20-stopowych.
Spacerując po półwyspie helskim zwanym "kosą", po kładkach umożliwiających swobodne poruszanie się po wydmach w parku wydmowym każdy z uczestników wyprawy zatrzymał się przy obelisku potwierdzającym dla jednych początek, a dla drugich koniec lądu Polskiego.
Muzeum Rybołówstwa na Helu prezentuje w sposób chronologiczny zagadnienia związane z tradycjami rybołówstwa i szkutnictwa kaszubskiego, dziejami samego Helu i ekologią Bałtyku. W fokarium można było obserwować karmienie fok z treningiem i prelekcją.

W kolejnym dniu wycieczkowicze wybrali się na Żuławy Wiślane.
Piękno równin i żyznych gleb z rzeczywistości przedstawiono także graficznie w domu podcieniowym rolnika z tego regionu.
Następnym celem było Muzeum Zamkowe.
Mieści się ono w historycznym Zamku Krzyżackim w Malborku, w którym zgromadzono ponad 40 tys. muzealiów, głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Podczas czterogodzinnego zwiedzania z przewodnikiem można było zapoznać się z dziejami zamku od 1300 roku do czasów współczesnych.

lubaczow pomorze 07

Ostatni dzień zwiedzania, jako "dzień leniwego emeryta" był relaksowy i udano się do Szymbarka na Kaszubach gdzie zwiedzano Centrum Edukacji i Promocji Regionu.
Do ciekawostek zaliczyć można było najdłuższe deski świata wpisane do księgi rekordów Guinnessa o długościach 36, 83 m i 46, 53 m. Przedstawiono w sposób rzeczywisty transport i warunki socjalne panujących w lagrach na Syberii, replikę bunkra "Ptasia Wola".
Dom do góry nogami sprawiał niektórym osobom duże trudności w przemieszczaniu się, z powodu zakłócenia pracy błędnika. Ciekawy obiekt, jaki zwiedziła grupa to kościół w bogato rzeźbionym wnętrzu w Kartuzach.

lubaczow pomorze 08

W drodze powrotnej do Lubaczowa też zanotowaliśmy ciekawą atrakcję, w autokarze dwukrotnie wystrzeliła opona.....
Nie przeszkadzało to w miłej atmosferze, jaka panowała podczas przebiegu wycieczki, i mimo fizycznego zmęczenia już snuto plany, w jakie okolice Polski zorganizować następną wycieczkę.


Autor: Marek Kisz