Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów

Andrzej, Benedykt, Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop, Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz

Do końca roku zostało 164 dni.
Zodiak: Rak

Kolega Bolesław Pezdan , v-ce Prezes ZW SEiRP w Rzeszowie

W dniach 4-8 marca 2009 roku w rzeszowskiej hali Podpromie odbyły się X Łucznicze Halowe Mistrzostwa Świata seniorów oraz piąty czempionat wśród juniorów. Zawody były rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych: seniorzy i juniorzy oraz na dwóch rodzajach łuków: klasycznym i bloczkowym.

Wzięło w nich udział blisko 450 zawodniczek i zawodników z 39 krajów, w obu kategoriach nie zabrakło najlepszych łuczników ostatnich lat.

Patronat honorowy nad Halowymi Mistrzostwami Świata w łucznictwie - Podkarpackie 2009 objął Prezydent RP Lech Kaczyński.

W środę, 4 marca 2009 roku w rzeszowskim ratuszu odbyło się uroczyste powitanie gości. Zawodników, trenerów i działaczy sportowych, przywitał Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński i Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Marszałek Zygmunt Cholewiński w swoim powitalnym przemówieniu skierował słowa uznania pod adresem zawodników, ich trenerów, a także działaczy Polskiego i Rzeszowskiego Okręgowego Związku Łuczniczego. Powiedział, że ranga zawodów sprawi, że mieszkańcy Podkarpacia będą mogli podziwiać sportową rywalizację na światowym poziomie. Wyraził także nadzieję, że zawody staną się także świetną okazją do promocji całego Województwa Podkarpackiego w świecie. Wspomnieć należy, że była to pierwsza impreza o randze mistrzostw świata zorganizowana na Podkarpaciu.

Podczas kilkudniowych zmagań osiągnięto wiele znakomitych rezultatów, padały rekordy świata, krajów i życiowe - mistrzostwa były bardzo pomyślne dla naszych reprezentantów.

Zdobyli oni wiele medali m.in. :

Złote medale :

- Łuki klasyczne (juniorki)
Joanna Kamińska (Polska)

- Łuki klasyczne drużynowo (juniorki)
Polska (Milena Barakońska, Joanna Kamińska, Paula Wyczechowska)

Srebrny medal :

- Łuki klasyczne (seniorzy)
Rafał Dobrowolski (Polska)

fot.Wit Hadło

Wysoka ocena poziomu zawodników zbiegła się jednocześnie z uznaniem i podziwem za wysoki poziom organizacyjny imprezy. I zapewne nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż w tej dziedzinie decydujące znaczenie i pierwszoplanową rolę odegrali nasi koledzy - emeryci naszego Stowarzyszenia, ludzie bardzo mocno zaangażowani w społecznej pracy na rzecz łucznictwa, są to:

- Bolesław Pezdan,

- Stanisław Dziok

- Stanisław Klęba,

- Wacław Siuta - jest czynnym policjantem

Szczególne miejsce w tej dyscyplinie sportowej zajmuje kol. Bolesław Pezdan (V-ce Prezesem ZW SEiRP w Rzeszowie), który od 40 lat pełni funkcję Prezesa Rzeszowskiego Okręgowego Związku Łuczniczego i jest żywą legendą powstania i rozwoju, wzlotów i upadków tej dyscypliny sportowej na terenie naszego województwa.

Kol. Bolesław Pezdan z łucznictwem związany był od "zawsze" - swoje pierwsze kroki jako zawodnik stawiał na początku lat 50-tych, po kilku latach czynnego uprawiania sportu, na początku lat 60-tych zaangażował się w działalność społeczną.

W 1963 roku został członkiem zarządu okręgu, zaś od kwietnia 1969 roku nieprzerwanie do dzisiaj pełni funkcję Prezesa Rzeszowskiego Okręgowego Związku Łuczniczego. Jest również Honorowym Prezesem Polskiego Związku Łuczniczego.

Był organizatorem wielu zawodów łuczniczych m.in. :

- w 1970 i 1999 roku organizator Mistrzostw Polski Juniorów,

- w 1973 roku Mistrzostw Polski Seniorów,

- w 1985 roku Spartakiady Młodzieży w łucznictwie,

- w 1991 roku współorganizator Mistrzostw Świata w Krakowie,

- w 2003 roku Młodzieżowych Mistrzostw Polski,

- w 2009 roku Mistrzostw Świata w Rzeszowie.

Jego aktywność nie zamyka się jedynie na szczeblu okręgu, jest doceniany przez władze centralne.

W latach 1967-1990 pełni funkcję członka Zarządu Polskiego Związku Łuczniczego, był jednocześnie przewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej i Nagród.

Jest wieloletnim sędzią łuczniczym, a od 1970 roku arbitrem klasy państwowej.

Za zasługi wielokrotnie odznaczany m.in. złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

Jak sam powiedział po zakończeniu mistrzostw :

"Halowe mistrzostwa świata, które odbyły się w Rzeszowie, stanowiły wspaniałe zwieńczenie mojej przygody z tym pięknym sportem. Po 40 latach działalności przekazuję pałeczkę swoim młodszym kolegom. Jestem dumny z tego, jak wypadła dopiero co zakończona impreza.  Nasi goście byli pod wrażeniem tego, co tu zobaczyli. Co ważne, mistrzostwa znacznie przyczynią się też do poprawy sytuacji klubów łuczniczych działających w regionie. Jeśli zaś chodzi o mnie, to choć wycofuję się z działalności w związku, na pewno mój następca może liczyć na moją pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba" - zadeklarował prezes Bolesław Pezdan.

Bogusław Gajecki
Rzecznik ZW SEiRP