Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów

Dzisiaj jest: Czwartek
13 Grudnia 2018
Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.
Zodiak: Strzelec

Koleżanka Jadwiga Kupiszewska i jej poezja

W zimowy, lutowy wieczór do Klubu Garnizonowego w Rzeszowie zdążają mieszkańcy, sympatycy poezji.
Dzisiaj odbędzie się promocja tomiku pt. "Moja Bernardyńska" Jadwigi Kupiszewskiej.

Jadwiga Kupiszewska - z wykształcenia biolog, z zamiłowania malarka, poetka, animatorka kultury, od wielu lat związana z Klubem Garnizonowym, w którym była organizatorką wielu imprez, wystaw, spotkań okolicznościowych, a nawet pleneru malarskiego. Dwukrotnie reprezentowała Klub Garnizonowy w Ogólnopolskich Przeglądach Amatorskiej Twórczości Plastycznej Wojska Polskiego zdobywając nagrodę i wyróżnienie. Pisała scenariusze, recenzje ze spotkań, okolicznościowe wiersze.

Te pisane każdego roku na dożynki organizowane przez Policyjny Ogród Rodzinny "Małopolanin" w Rzeszowie zebrane zostały w tomik pt. "Wieniec Dożynkowy".Tomik wydany z inicjatywy Zarządu Ogrodu i jego Prezesa Bolesława Pezdana z okazji 30-lecia istnienia Ogrodu jest poetycką historią powstania Ogrodu, wędrówką po ukwieconych porami roku działkach. To także dedykowana pamięć o ludziach, którzy swoją pracą wnieśli i nadal wnoszą swój trud w jego rozwój i piękno. To także prezentacja talentów działkowiczów, których prace zaprezentowane zostały w tomiku. Rzeźby wykonane przez Adama Śląskiego zdobiły wieniec dożynkowy podczas "Dożynek '2007", hafty Anny i Stanisława Dzioków prezentowane na ogrodowej wystawie cieszyły bogactwem tematów i kolorów, a fotografie Mariusza Krupy utrwalają na kliszy fragmenty z działalności Ogrodu oraz otaczającą przyrodę. Tomik wzbudził duże zainteresowanie nie tylko środowiska policyjnego, ale też mieszkańców i działkowiczów innych ogrodów w naszym mieście i kraju.

I tak zaczęła się przygoda z pisaniem Jadwigi Kupiszewskiej. Zainspirowana twórczością literata Bogusława Kotuli, wybrała się na wędrówkę poezją i prozą brzegami Wisłoka. Wspólnie z poetką Dorotą Kwoką i fotografikiem Adamem Jańcem opublikowała tomik "Jestem Rzeką", w którym lekką prozą wędruje z wspomnieniami o rzece nad którą wiatr rozwiewał mgły i kołysał trawy."Moja Bernardyńska" to kontynuacja spaceru, ale tym razem rodzinnego miasta.

Każdy ma swoją wyspę z dzieciństwa,

nie zawsze jednak pachnący sad,

moją oazą tęsknot i zabaw

była ulica Bernardyńska.

Właśnie tym fragmentem wiersza "Wyspa" powitała Autorka licznie zebranych słuchaczy, podkreślając, że takie książki jak "Jestem Rzeką", "Moja Bernardyńska", czy wydana ostatnio książka Bogusława Kotuli "Zobaczyć Rzeszów i ..." są potrzebne, bo uruchamiają wspomnienia rodzinnego domu, miasta w którym spędziliśmy lata młodości, okres szkoły i pracy.

To także inspiracja do większego zainteresowania miastem, w którym żyje się na codzień. Zaułki, wieżyczki, kamienice, a nawet kwiaty w gazonach, nowe skrzyżowania ulic powodują powrót do wspomnień, do porównań jak było dawniej, co zmieniło się w naszym Rzeszowie... Autorka w treściach tomiku dostrzega drobiazgi, które tworzą klimat miasta.

Więcej o tych "drobiazgach", o dawnym Naszym Rzeszowie, o ulicy Bernardyńskiej opowiedział barwnie Bogusław Kotula - wiceprezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Przypomniał sylwetki ludzi, którzy utrwalili się w pamięci Rzeszowian poprzez swoją pracę, charyzmę i osobowość. Przypomniał często zapomniane już zakątki Rzeszowa, które odrestaurowane są ozdoba i pamiątką naszego Miasta.

Książki wzbogacone zdjęciami "wyjętymi" z albumu Bogusława Kotuli, oraz te współczesne Adama Jańca i Agnieszki Dytko mają już wartość historyczną, są najwspanialszym prezentem z okazji 656-tych urodzin Grodu Rzeszowa.

Deklamowane przez Stacha Ożoga i Dorotę Kwokę wiersze z tomiku "Moja Bernardyńska" z muzycznym podkładem i aranżacją Stacha stworzyły nastrój nostalgii, wspomnień i wzruszeń.

Przybyły na spotkanie literat i krytyk Wiesław Zieliński podkreślił walory pisanego słowa Jadwigi Kupiszewskiej jako reportażowy dokument miejsc i zdarzeń związanych z naszym miastem.
Niezwykle ciekawie opowiadał o ulicy Bernardyńskiej Bolesław Pezdan - długoletni prezes Związku Łuczniczego - ulicy przy której mieści się Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza, kuźnia talentów w sporcie łuczniczym. Wspomniał o mistrzyni świata Kasi Wiśniowskiej, o mistrzyni Polski, wieloletniej reprezentantce naszego kraju w łucznictwie Bogumile Bielas Kustra.

Wieczór autorski uświetnili swą obecnością Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Wiktor Kowal i liczni członkowie Stowarzyszenia, redaktor miesięcznika "Nasz Dom-Rzeszów" Roman Małek, przedstawiciele Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury z prezesem Józefem Kawałkiem, przybyli znajomi, przyjaciele, sąsiedzi, rodzina.

Klub Garnizonowy jest miejscem, gdzie nie pierwszy raz poezja spotyka się z mieszkańcami naszego miasta. Gości tu także malarstwo, muzyka, niedawno odbywał się tu Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Twórczości Wojska Polskiego z oprawą muzyczną Ewy Pawełek - pracownicy Klubu. Obecny na spotkaniu promującym tomik Jadwigi Kupiszewskiej komisarz wystawy malarstwa Piotr Rędziniak z Biura Wystaw Artystycznych dał wyraz uznania dla profesjonalizmu imprez organizowanych przez Klub Garnizonowy.

Prezentując sylwetkę Jadwigi Kupiszewskiej, kierownik Klubu płk Kazimierz Gałka podkreślił, że takie spotkania są doskonałą integracją środowiska wojskowego i policyjnego z mieszkańcami miasta, dzielnicy.

Na zakończenie były życzenia, kwiaty i zapowiedź Autorki, że niedługo spotkamy się znowu w Klubie z przygotowaną do druku książką "W prześwicie wieżowców", która będzie kontynuacją spaceru po rozbudowującym się Rzeszowie nowymi alejami i dzielnicami. Ponieważ będzie to wędrówka z paletą i pędzlem, ze zdjęciami prac Jadwigi Kupiszewskiej, Autorka zapowiedziała, że połączy wieczór autorski z wystawą malarstwa.

Bogusław Gajecki
Rzecznik ZW SEiRP