Reklama
Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów
Biuletyn Informacyjny SEiRP
Odwiedzający stronę on-line
Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj24
Wczoraj15
Wizyt w tygodniu209
Wizyt w miesiącu569
Łącznie wizyt76497

Dzisiaj jest: Niedziela
20 Października 2019
Imieniny obchodzą
Budzisława, Irena, Jan Kanty,
Kleopatra, Wendelin, Witalis

Do końca roku zostało 73 dni.
Zodiak: Waga

Artykuły archiwalne 2018

Dziewiąta wycieczka emerytów lubaczowskich

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

W tym roku emeryci z Koła SEiRP w Lubaczowie wybrali się na wycieczkę autokarową w dniach 24-30 maja 2018 r. do Buska Zdroju i w Góry Świętokrzyskie.

Za bazę obrano hotel "Gromada" w Busku a każdy dzień zwiedzania obiektów przez grupę emerytów został skrupulatnie zaplanowany wraz z przewodnikiem świętokrzyskim Panem Rafałem Kliś.
Trzeba przyznać, że opracowany harmonogram był ambitny a zarazem wymagający i trudny do zrealizowania przez niektórych uczestników wycieczki.
W pierwszym dniu w drodze do celu, rozpoczęto zwiedzanie urokliwego Sandomierza od zamku, wąwozu Królowej Jadwigi, katedry i kościoła św. Jakuba, poprzez Ucho Igielne, Bramę Opatowską, kończąc na podziemnej trasie turystycznej. Podczas krótkiej przerwy na rynku sandomierskim można było podziwiać obiekty i ulice po których niczym "kolarz przełajowy" na rowerze pokonuje je ks. Mateusz Migrodzki w filmie "Ojciec Mateusz" . Po wyjeździe z Sandomierza zatrzymaliśmy się w Ujazdzie, obok ruin zamku Krzyżtopór. Wielkość budowli, jej rozmiary pod i naziemne wywarły wielkie wrażenie na zwiedzających.

Po zakwaterowaniu się w wyśmienitych warunkach i popróbowaniu oferowanych "smakołyków" hotelu "Gromada" przygotowano się do drugiego dnia zwiedzania. Rozpoczęto go od spaceru pięknym deptakiem, ulicami miasta, alejkami starego i nowego parku, podziwiając urokliwe zabudowania, sanatoria świadczące swe usługi na rzecz kuracjuszy, porządek oraz kulturę na każdym kroku. W najmniejszym w Polsce mieście Wiślica liczącym 504 mieszkańców zwiedzono Dom Długosza, kościół i muzeum. Do ciekawostek w tym dniu należał także prywatny jedno hektarowy "ogród na roztajach" w Młodzawach. W rozmowie z właścicielem można było zauważyć jego oddanie i zaangażowanie w utrzymaniu i prowadzeniu ogrodu przez okres 25 lat. Na pytanie, czego używa do plewienia chwastów, stwierdził on, że niezastąpione narzędziem jest dwunożna istota o unikalnej nazwie "babohakaj".

W trzecim dniu piękno zamku w Chęcienach, Podzamcza Chęcińskiego, Pałacu Starostów wraz z urokliwymi ogrodami zdecydowanie przesłoniła swymi wdziękami Jaskinia Raj.
Do jaskini wejście prowadzi przez sztucznie przekopany chodnik o długości 21 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, do Sali Kolumnowej. Po przejściu przez mostek trasa prowadzi przez najbogatszą w nacieki Salę Stalaktytową przez Salę Wysoką i Komorę. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i "pola ryżowe".

W kolejnych dniach zwiedzano rezerwat Kadzielnia, Katedrę, Rynek i park miejski w Kielcach. W leśnictwie Bartków k. Zagańska wycieczkowicze podziwiali walory jednego z najstarszych dębów w Polsce "Dąb Bartek" pomnik przyrody, obwód pnia przy ziemi wynosi około 13,4 m a wysokość około 30 m.
W Świętokrzyskim Parku Narodowym pokonano drogę na Święty Krzyż. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie w swej ekspozycji przedstawiło okazy minerałów i skamielin pochodzące zarówno z Polski, jak i całego świata. Wśród minerałów pochodzenia rodzimego znajdują się m.in. waryscyty, wavellity, kalcyty, aragonity, malachity oraz gagat. Do najrzadszych okazów prezentowanych w muzeum należą: krokoit, cornetyt, neptunit, benitoit, fluorokanilonit oraz 3 karatowy kryształ diamentu.

W drodze powrotnej ostatniego dnia wycieczki zwiedzono mury obronne, bramę krakowską, zamek i kościół w Szydłowie.
Natomiast w Kurozwękach pałac i lochy pałacowe. Atrakcją było safari uczestników wycieczki z bizonami. Bezpośredni kontakt z osobnikami ważącymi od 700 do 1200 kg robił wrażenie na zwiedzających.


Mimo napiętego harmonogramu, upalnej pogody nie zabrakło czasu na wieczorne grillowanie i zabawę.
Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Nie zabrakło rozważań, jaki kierunek obrać w przyszłym roku, ponieważ obszar do zwiedzania na terenie kraju znacznie się zawężył.


Tekst i Foto: Marek Kisz

2018_lubaczow_busko 001
2018_lubaczow_busko 002
2018_lubaczow_busko 003
2018_lubaczow_busko 004
2018_lubaczow_busko 005
2018_lubaczow_busko 006
2018_lubaczow_busko 007
2018_lubaczow_busko 008
2018_lubaczow_busko 009
2018_lubaczow_busko 010
2018_lubaczow_busko 011
2018_lubaczow_busko 012
2018_lubaczow_busko 013

 

Posiedzenie ZG SEiRP - zdjęcia

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z posiedzenia Zarządu Głównego w Warszawie, które odbyło się w czerwcu 2018 roku.

Zobacz galerię

 

Zmarł nasz Kolega - Władysław Bryniarski

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 07 lipca 2018 roku, zmarł Prezes Zarządu Koła SEiRP w Leżajsku - Władysław Bryniarski.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 10 lipca br. o godzinie 14.00 w Leżajsku.

Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia składa wyrazy współczucia Rodzinie.

 

WŁADYSŁAW BRYNIARSKI ODSZEDŁ OD NAS NA ZAWSZE /1948 - 2018/

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

7 lipca 2018 roku środowisko emerytów i rencistów policyjnych oraz czynnych funkcjonariuszy Policji Leżajska i województwa Podkarpackiego obiegła smutna wiadomość.

bryniarski wladyslaw 1948-2018


W wieku 70 lat odszedł na zawsze nadkomisarz /kapitan/ w st. spocz. Władysław Bryniarski.


Jako młody człowiek urodzony w górskich Kościeliskach 5 grudnia 1970 roku przyjęty został do milicji w Jeleniej Górze, gdzie po przeszkoleniu był kontrolerem ruchu drogowego. Stamtąd przeniósł się na ziemie Rzeszowską do Komendy Powiatowej w Łańcucie, w której pracował jako kontroler ruchu drogowego. Mając już pewne doświadczenie policyjne i predyspozycje do kierowania zespołem osób, mianowany został Komendantem Posterunku w Rakszawie w powiecie łańcuckim. Po czym dalsze profesje policyjne zdobywał w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Legitymując się doświadczeniem zawodowym kierownictwo Komendy Wojewódzkiej mianowało Władysława na zastępcę Komendanta Powiatowego w Leżajsku, na którym to stanowisku zakończył służbę w roku 1991 w stopniu nadkomisarza. Jako funkcjonariusz wyróżniał się koleżeńskim układaniem stosunków z funkcjonariuszami i cieszył się uznaniem przełożonych. W czasie służby ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Policji oraz studia wyższe na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uzyskując stopień magistra administracji.


Po przejściu na emeryturę u Władysława ujawniła się dusza społecznika. Był organizatorem Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Leżajsku oraz jego prezesem i członkiem Zarządu Wojewódzkiego do ostatnich swoich dni. Cieszył się poważaniem nie tylko członków Stowarzyszenia, ale również całego środowiska leżajskich emerytów policyjnych, członków Zarządu Wojewódzkiego i Prezydium Zarządu Głównego.
Cieszył się również poważaniem kolejnych komendantów powiatowych Policji w Leżajsku oraz miejscowych władz.
Był popularny i znany w społeczeństwie Leżajska, które powierzyło mu pełnienia przez dwie kadencji funkcji radnego Rady Miejskiej Leżajska.


W ostatniej drodze w uroczystości pogrzebowej żegnali Władysława członkowie Stowarzyszenia i emeryci Leżajska i Łańcuta, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia i NSZZ Policjantów, funkcjonariusze Policji z kierownictwem Komendy Powiatowej Policji z Leżajska oraz były przełożony zmarłego generał w st. spocz. Józef Gdański.
Żegnali zmarłego Władysława Jego przyjaciele i koledzy oraz licznie uczestniczący w uroczystości pogrzebowej przedstawiciele społeczeństwa Leżajska.
Uroczystość żałobną uświetniała asysta policyjna, która na cześć zmarłego oddała salwę honorową. W imieniu Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia i NSSZ Policjantów , pożegnał Władysława swoim wystąpieniem I Wiceprezes ZW SEiRP Rzeszów, Wiktor Kowal.

 

Dzień emeryta policyjnego w kole Lubaczów

Tekst: Powiększ / Pomniejsz

Tradycyjnie już z okazji dnia emeryta policyjnego w Kole SEiRP w Lubaczowie dnia 14.07.2018 r. odbyło się w restauracji "U Dina" spotkanie, na które przybyła liczna grupa emerytów policyjnych z powiatu lubaczowskiego.

Podczas spotkania wspominano o chwilach trudnych, wesołych, niekiedy niebezpiecznych podczas pełnienia służby.
Służby z końca lat dziewięćdziesiątych, która znacznie się różni od aktualnie pełnionej.
Uczestnicy wycieczki do Buska Zdroju i Gór Świętokrzyskich, jaka odbyła się w maju br. dzielili się swoimi spostrzeżeniami z tymi emerytami, których to "Pierwsza Komunia" pozbawiła możliwości udania się na wojaże po województwie świętokrzyskim.
Spotkanie po pewnym czasie przybrało formę zabawy tanecznej, a do tańca zagrywał zespół muzyczny "Akces" pod kierownictwem Kolegi Mariana Kowalskiego - emeryta policyjnego. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze do późnych godzin nocnych.

lubaczow_dzien_emeryta_2018_01
lubaczow_dzien_emeryta_2018_02
lubaczow_dzien_emeryta_2018_03
lubaczow_dzien_emeryta_2018_04
lubaczow_dzien_emeryta_2018_05


Autor: Marek Kisz