Reklama
Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów
Biuletyn Informacyjny SEiRP
Odwiedzający stronę on-line
Naszą witrynę przegląda teraz 72 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj31
Wczoraj29
Wizyt w tygodniu31
Wizyt w miesiącu647
Łącznie wizyt69830

Dzisiaj jest: Poniedziałek
18 Marca 2019
Europejski Dzień Mózgu
Imieniny obchodzą
Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Cyryl,
Edward, Narcyz, Narcyza, Salwator

Do końca roku zostało 289 dni.
Zodiak: Ryba

Artykuły archiwalne 2016

Wernisaż prac malarskich Krystyny Bileńki

W dniu 16 września 2016 roku w nowo otwartej Galerii "TO TU" w Rzeszowie z okazji 30-lecia działalności artystycznej otwarty został wernisaż prac malarskich Krystyny Bileńki, której prace będą eksponowane w tej galerii do 6 października br.
W otwarciu wzięło udział liczne grono przyjaciół artystki ze szkoły średniej, studiów, pracy zawodowej i fanów Jej twórczości, a w tym przyjaciół ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.
Z tej okazji Zarząd Wojewódzki Stowarzyszenia skierował do Jubilatki list okolicznościowy, który wręczyli - Prezes Zarządu Wiktor Kowal i sekretarz Stefania Rosińska, zaś od Zarządu Koła Stowarzyszenia Jubilatka otrzymała bukiet kwiatów.

 

bilenki_396
bilenki_397
bilenki_398
bilenki_399
bilenki_400
bilenki_401
bilenki_402
bilenki_403
bilenki_404
bilenki_405
bilenki_406

 

list okoliczn bilenki krystyna


Autor: Bogusław Trzpit

 

Rocznica wyzwolenia Rzeszowa

Minęła 72. rocznica wyzwolenia Rzeszowa z niemal pięcioletniego koszmaru okupacji hitlerowskiej.

Po przełamaniu, bez większych trudności, 23 lipca 1944 roku w Ubieszynie koło Sieniawy niemieckiej obrony na Sanie, wojska I Frontu Ukraińskiego i I Armii Wojska Polskiego ruszyły na zachód. Niemcy nie przygotowywali się do obrony miasta, gdyż było to z punktu widzenia wojskowego nierealne. Jednak rzeszowianie, pełni obaw i strachu, zaczęli kryć się, gdzie tylko się dało. Nad ranem 2 sierpnia oddziały radzieckie wkroczyły do miasta, wywołując powszechną euforię mieszkańców.
Własnie 2 sierpnia, dokładnie 72 lata po tych wydarzeniach, grupa mieszkańców miasta, z inspiracji lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, spotkała się pod pomnikiem Zwycięstwa dla uczczenia tej rocznicy. Całość prowadził Jerzy Filipek, zaś wystąpienie rocznicowe wygłosił przewodniczący RW SLD Wiesław Buż. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Nie zapomniano także o odwiedzinach na Cmentarzu Wojennym w Wilkowyi.

rocznica wyzwolenia rzeszowa

 

 

W spotkaniu tym wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w osobach: Wiktor Kowal, Mieczysław Czerwonka, Bolesław Pezdan, Jan Zaforemski i Teresa Kowal, którzy są również działaczami Towarzystwa Przyjaciół Rzeszowa.
Prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP Wiktor Kowal złożył pod pomnikiem od Stowarzyszenia wiązankę kwiatów.

 

 

 

 

Autor: Bogusław Trzpit

 

Emeryci ze Stalowej Woli we Włoszech

Koło SEiRP w Stalowej Woli w dniach 3-9 września 2016 roku zorganizowało dla emerytów policyjnych i uprawnionych osób autokarową wycieczkę do Włoch.

W trakcie podróży uczestnicy podziwiali piękne krajobrazy austriackich i włoskich Alp. Przewodnik z biura podróży o oglądanych okolicach opowiadał interesujące historie związane z mijanymi miejscowościami.

W Padwie uczestnicy wycieczki zaznajomili się z historią słynnego na całą Europę ośrodka uniwersyteckiego, zwiedzili Bazylikę św.Antoniego, Stare Miasto.
We Florencji zwiedzaliśmy słynną katedrę Pałac Medyceuszy, Baptysterium. Przespacerowaliśmy się na Złoty Most.

W Rzymie emeryci i ich rodziny zwiedzili Kapitol, forum romanum, koloseum, fontannę di Trevi. Cały dzień poświęcono na zwiedzanie Watykanu a w tym: muzeum watykańskiego, ogrodów watykańskich, Katedry św.Piotra. Pomodlono się przed grobem św.Jana Pawła II.

Na wzgórzu Monte Casino odwiedzono grób dowódcy II Korpusu Wojska Polskiego gen. Władysława Andersa, gdzie złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapalono okolicznościowe znicze.

Szczególnych doznań estetycznych uczestnicy wycieczki doznali w trakcie wycieczki na wyspę Capri, gdzie podziwiano piękne widoki morza tyreńskiego. Był to czas na odpoczynek na plażach Capri.

Do Wenecji przypłynęliśmy statkiem wycieczkowym. W Wenecji podziwialiśmy Pałac Dożów, Plac św.Marka, posłuchaliśmy barkaroli w wykonaniu gondolierów weneckich. Na zakończenie pobytu spożyliśmy obiad w klimatycznej restauracji weneckiej.

W wycieczce brało udział 34 osoby. Wszystkim dopisywały humory czego dowodem były śpiewane piosenki biesiadne w autokarze.

 stwola wlochy 01

stwola wlochy 02

stwola wlochy 03

stwola wlochy 04

Autor: Stanisław Garbuliński

 

Środowiskowa integracja

Sierpniowa sobota 2016 roku zapisała się nie tylko w pamięci tarnobrzeskich członków SEiRP jako dzień pogłębionej refleksji oraz integracji emerytów i rencistów policyjnych ze środowiskiem czynnych funkcjonariuszy policji. Zarządy ogniw organizacyjnych, a to IPA, NSZZP oraz SEiRP postanowiły zorganizować spotkanie w celu określenia i wdrożenia do praktyki niektórych zamierzeń w sferze życia publicznego oraz socjalnorozrywkowego. Rozważaniom sprzyjało miejsce spotkania, które odbyło się w obiektach zaplecza logistycznego Nadwiślańskiego Koła Polskiego Związku Łowieckiego.

                Prezes zarządu koła SEiRP Stanisław Czachurski po otwarciu zebrania i określenia jego celu przywitał gości: zastępcę komendanta miejskiego Policji nadkomisarza Marka Pietrykowskiego, oraz rzeczniczkę prasową podinspektor Beatę Jędrzejewską Wrona, przewodniczącego ZW NSZZP w Rzeszowie Józefa Bąka wraz z towarzyszącą mu szefową lokalnego ogniwa związkowego Marzeną Sajbot, przewodniczącego koła IPA Marka Gajdę, Szefostwo Podkarpackiego ZW SEiRP w osobach Wiktora Kowala, Tadeusza Kagana, Stefani Rosińskiej oraz Ireny Kozak.

                Miłym akcentem było wręczenie uhonorowań osobom wyróżniającym się w środowiskowej działalności. Z rąk Prezesów ZW SEiRP oraz Koła wyróżnienia odebrali;

Odznakę Za Wybitne Osiągnięcia dla SEiRP - Emil Janeczko, Stefan Staniec oraz Wiesław Wolak.

Odznakę Za Zasługi z Dyplomem - Beata Jędrzejewska-Wrona i Józef Nowak.

Dyplom Uznania Nadany przez ZG SEiRP - trzy osoby w tym jedna kobieta,

nadany przez ZW w Rzeszowie - siedem osób w tym trzy kobiety.

Pamiątkowe listy od Zarządu Koła - wręczono osiemnastu nowym Weteranom Policyjnym w tym sześciu paniom.

                W imieniu wyróżnionych podziękowała żona emeryta policyjnego Bożena Tryka, oznajmiając, że uhonorowanie odebrała nie tyle w poczuciu dotychczasowej aktywnej działalności na rzecz środowiska emeryckiego ile z myślą i przekonaniem dalszego zaangażowania zważywszy rosnące, wielokierunkowe rozwarstwione i podzielone na sorty polskie społeczeństwo w tym ludzi związanych w przeszłości i teraźniejszości z resortem spraw wewnętrznych.

                Prowadzący spotkanie  Prezes Zarządu Koła SEiRP w swoim wystąpieniu, wolnym od podtekstów politycznych odniósł się między innymi do zamiarów rządzących państwem w sprawie zmiany systemu emerytalno-rentowego, obejmującego byłych funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych. Zwrócił uwagę na werwę poczynań i przewidywane skutki tej reformy dla rodzin omawianej grupy społecznej, zaawansowany wiek, świadczeniobiorców, ich stan zdrowia. Dodał, że propaganda poprzedzająca procedury legislacyjne uzasadnia planowane zmiany wysokością pobieranych świadczeń, tylko tyle, że takie twierdzenie można chyba odnieść wyłącznie do małej grupy generałów, zwłaszcza tych, którzy odeszli ze służby po 1990 roku, milczy się natomiast o tysiącach "robali" z podstawowych stanowisk wykonawczych, z których już wielu emerytów po uszczupleniu im już chleba po latach służby kwalifikuje się prawnie i ekonomicznie do korzystania z dobrodziejstw Banku Żywnościowego. Wielu z nich jest już świadczeniobiorcami. Przypomniał niektóre tego roczne poczynania koła oraz zamiary. Między innymi zaawansowane przygotowania do zagranicznej wycieczki z udziałem emerytów policyjnych i ich rodzin oraz członków z rodzinami organizacji współpracujących ze SEiRP.

                Prezes Wiktor Kowal wyrażając uznanie organizatorom spotkania dostrzegł w nim wspólnotę interesów, przybliżył zebranym etap prac nad zmianami statutu Stowarzyszenia oraz niektóre założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym emerytów i rencistów byłych funkcjonariuszy MSW. Określił ją - w oparciu o jej uzasadnienie jako  dotkliwie restrykcyjną z wielu podstawowych w tym prawnych punktów widzenia, zarzucającą dzisiejszym emerytom złe intencje działań w czasie służby, zwłaszcza tym, którzy ją zakończyli przed 1990 rokiem dodał, że polskie projektowane rozwiązania ustawowe nie są znane w żadnym innym postkomunistycznym kraju.

                Z zainteresowaniem wysłuchano również informacji Stefani Rosińskiej z obszaru socjalnego, zwłaszcza lecznictwa w tym sanatoryjnego oraz starań o zapomogi finansowe. Zwróciła uwagę na potrzebę staranności przy zgromadzeniu dokumentacji na podstawie której stosowna komisja opiniuje prośby i wnioski zainteresowanych.

                Druga część spotkania przy poczęstunku i muzyce, w atmosferze oderwania od codziennej rzeczywistości trwała do późnej nocy. Mimo innych okoliczności nie była ona wolna od mnogości pytań, odpowiedzi oraz wypowiedzi głęboko refleksyjnych, czyniąc ją nie mniej interesującą od pierwszej.

tbg2016_396
tbg2016_397
tbg2016_398
tbg2016_399
tbg2016_400
tbg2016_401
tbg2016_402
tbg2016_403
tbg2016_404
tbg2016_405
tbg2016_406
tbg2016_407

Zdjęcia: Andrzej Chorodecki                                                                                                   Autor tekstu: Bronisław Zimny

 

Pozdrowienia z Albanii

Na ścianie siedziby Tarnobrzeskiego Koła SEiRP zawisła kolejna fotografia, upamiętniająca wrześniową-2016 rok, kilkunastodniową turystyczną wycieczkę, tym razem do kraju usytuowanego na południu Europy. Uczestniczyło w niej 54 osoby, członków SEiRP wraz z członkami ich rodzin.

Zorganizował ją Zarząd Koła, realizując jeden z punktów programu uchwały zebrania sprawozdawczo-wyborczego organizacji, uściślony później z woli osób zainteresowanych kierunkiem wycieczki. W jego wyborze pomogła oferta miejscowego biura turystycznego GROM-TUR, sugerująca uroki Albanii, a jednocześnie kraju gdzie medialny strach przed zamachami nie budzi lęku turystów.

tarnobrzeg albania 2016


Autokarowa podróż z uwagi na odległość odbyła się w obu kierunkach dwoma etapami, co uczyniło ją dodatkowo poznawczą i atrakcyjniejszą. Rozpoczęła się wczesnym rankiem i przez Słowację zakończyła swój pierwszy odcinek w miejscowości Ngykanizsa (Węgry).
Następnego dnia kierując się przez Chorwację, Czarnogórę Bośnię i Hercegowinę turyści przybyli do celu podróży miasta Shengjin (Albania). Tu zamieszkali w uroczym czterogwiazdkowym hotelu "Prezident", który oprócz zasadniczej funkcji wygodnego bytowania gości był miejscem relaksu oraz punktem wyjściowym wycieczek do różnych okolicznych miejscowości. Hotelowa baza wypoczynkowa znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu to przede wszystkim piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do zbiornika wodnego, sprzęt pływający, plażowy, zapewniający wysoki standard wypoczynku z czego turyści obficie korzystali,
Wycieczki do Tirany, Lezhy, innych miejscowości dostarczyły o nich wiedzy, wielorakich wrażeń, przybliżając zwiedzającym mniej znane tego górskiego i nad morskiego państwa, jego wartości historyczne w tym średniowieczną sztukę. Godna podziwu jest malownicza przyroda. Mnogość zabytkowych budowli w tym pozostałości sprzed naszej ery, szczególnie zasługują na ich poznanie. Troskliwa, głęboko zakorzeniona jest wielowiekowa pamięć Albańczyków o przeszłości własnego kraju i jego bohaterach. Potwierdza to chociażby przykład historycznej, wręcz kultowej postaci jaką jest Skaderberg, przywódca i wojownik bohatersko walczący z Turecką potęgą. Można ten wątek poznać w Tirańskim muzeum.
W Lezhe natomiast miejscu pochówku bohatera, poznajemy go głębiej w kultowym mauzoleum. Zainteresowanie budzi także zarówno Tirańskie muzeum etnograficzne jak i współczesny bazar, pełen wyrobów lokalnego rękodzieła i pamiątek. Uwagę w Tiranie- zwłaszcza osób z zewnątrz zwraca mnóstwo kolorowych budynków mieszkalnych, które bardzo mocno kontrastują z szarością blokowisk wzniesionych nieco wcześniej.
Turyści emeryci a jednocześnie członkowie IPA chcąc przybliżyć wiedzę o kolegach, rozmawiali przy pomocy tłumacza z funkcjonariuszami jednej z jednostek policyjnych w Shengjin o ich aktualnych warunkach służby oraz o ich kolegach emerytach. Obraz jaki wyłonił się z tej rozmowy w odniesieniu do drugiego tematu to był on raczej mglisty, natomiast tamtejsze warunki służby zwłaszcza w zakresie zaspokojenia potrzeb logistycznych wymagają jakościowo i ilościowo przyspieszenia w stosunku do Polskich.
Powracający do rodzin i swojego środowiska emeryci wieźli ze sobą znaczący bagaż wspomnień, wrażeń, refleksji, których nie sposób wymienić. Będą im przydatne - twierdzono - w dalszym układaniu relacji między ludzkich. Wyłaniało się również pytanie dla czego o całym naturalnym oraz zbudowanym przez człowieka Albańskim bogactwie turystyczno-wypoczynkowym tak mało wiemy z mediów oraz od profesjonalnych organizatorów podróżowania.

albania2016_397
albania2016_398
albania2016_399
albania2016_400
albania2016_401
albania2016_402
albania2016_403
albania2016_404
albania2016_405

Tekst: Bronisław Zimny na podstawie relacji kierownika grupy wycieczkowej Wiesława Wolaka
Zdjęcia: Andrzej Chorodecki, Robert Góralski, Wiesław Wolak