Reklama
Przeszukaj serwis SEiRP Rzeszów
Biuletyn Informacyjny SEiRP
Odwiedzający stronę on-line
Naszą witrynę przegląda teraz 94 gości 
Licznik odwiedzin
Dzisiaj32
Wczoraj29
Wizyt w tygodniu32
Wizyt w miesiącu648
Łącznie wizyt69831

Dzisiaj jest: Poniedziałek
18 Marca 2019
Europejski Dzień Mózgu
Imieniny obchodzą
Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Cyryl,
Edward, Narcyz, Narcyza, Salwator

Do końca roku zostało 289 dni.
Zodiak: Ryba

Artykuły archiwalne 2016

Dzień Kobiet w Tarnobrzegu

Tegoroczne kolejne święto - Międzynarodowy Dzień Kobiet - zgromadziło liczną grupę Pań - emerytek i rencistek policyjnych, członkiń Tarnobrzeskiego Koła SEiRP, aby godnie uczcić ponad wiekowy, zespołowy wysiłek kobiet w wielu obszarach życia, walcząc zwłaszcza o należne im prawa.

Prezes Zarządu Koła Stanisław Czachurski przywitał zacne grono Matek i Babć, eksponując ich rolę w przeszłości i teraźniejszości życia rodzinnego oraz publicznego. Przywitał także reprezentantów: ZW SEiRP w Rzeszowie Tadeusza Kagana oraz Komendy Miejskiej Policji Marzenę Sajbot. Uzasadniając przesłanki narodzin kobiecego święta przypomniał źródła i okoliczności w jakich się ono kształtowało przetrwało ponad wiekowy czas trwając nadal. Nie pominął przy tym polskich wątków historycznych walki kobiet o prawa polityczne równe prawom mężczyzn.
Posiłkował się okresem kiedy po raz pierwszy polskie kobiety w pięcioprzymiotnikowych wyborach weszły do parlamentu i jaką wcześniej musiały o to stoczyć bitwę, której jedni byli przeciwni kobiecym dążeniom a drudzy witali ją ze szczerą radością - dodając, że niektóre dawne obszary sporów nie wygasły do czasu współczesnego.
Pogłębił informację o zamiarach roboczych zarządu koła w roku bieżącym w tym o planowanych wycieczkach krajowych i zagranicznych jako o sprawdzonym elemencie, integrującym całe środowisko emeryckie, w którym koło funkcjonuje.
Dalsze trwanie spotkania to rozmowy przy poczęstunku, w ukształtowanych doraźnie gronach, koncentrujące się na minionym czasie pracy zawodowej, życiu osobistym i rodzinnym sprzed lat i dzisiejszym. Wymieniano także poglądy o współcześnie następujących po sobie zjawiskach społecznych i politycznych w Polsce. Nie ukrywano zaniepokojenia z powodu okazywania przez niektórych polityków rządzącego obozu pogardliwego stosunku wobec ludzi rzetelnie pracujących w okresie PRL i późniejszym, nazywanych dziś grupą społeczną podlejszego resortu.
Na zakończenie życzenia Paniom przekazał T.Kagan, natomiast Alicja Kargul z upoważnienia Koleżanek podziękowała zarządowi koła za zorganizowanie i wytworzoną atmosferę świątecznego spotkania.

100_2502
100_2503
100_2505
100_2507
100_2508
100_2509
100_2512
100_2514

Zdjęcia: Wiesław Wolak
Autor tekstu: Bronisław Zimny

 

Pożegnanie ze służbą nadinsp.Zdzisława Stopczyka

W dniu 24 grudnia 2015 roku odwołany został ze stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie nadinsp.Zdzisław Stopczyk.

Było to dla niego zaskoczeniem, bowiem jeszcze 22 grudnia uczestniczył w spotkaniu opłatkowym w Komendzie Głównej Policji nie spodziewając się tak nagłej decyzji.
W związku z tą decyzją w dniu 24 grudnia ub.r. skierował pismo kowal list gratulacyjny maledo prezesa Zarządu Wojewódzkiego SEiRP Wiktora Kowala, w którym w ciepłych słowach podziękował za współpracę i z uznaniem odniósł się do życzliwych wzajemnych kontaktów. Równocześnie prezes Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia - mając informację o odwołaniu Komendanta skierował do nadinsp.Z.Stopczyka z datą 24 grudnia pismo, w którym dziękując za współpracę w okresie kierowania Podkarpackim Garnizonem Policji podkreślił bardzo życzliwy stosunek ze strony Komendanta  do Stowarzyszenia i sprzyjaniu jego działalności.

Doceniając zasługi generała dla podkarpackiej Policji, bardzo dobrą współpracę z NSZZ Policjantów oraz bardzo do bre relacje z organizacją emerytów policyjnych a także z redakcją "Echa Rzeszowa" zrodziła się myśl w tych środowiskach z udziałem redaktora Romana Małka, iż nadinsp.Z.Stopczyk zasłużył na uroczyste rozstanie ze służbą w Policji. Stąd też obie organizacje, związkowa i emerycka, podjęły działania uroczystego pożegnania generała.

Zorganizowały na tę okoliczność w dniu 13 lutego 2016 roku w zajeździe "Podkowa" w Trzebownisku pod Rzeszowem uroczystość z udziałem swoich sztandarów organizacyjnych i sporej grupy członków z należnym generałowi ceremoniałem włącznie z marszem generalskim w wykonaniu orkiestry złożonej z członków Stowarzyszenia i spontanicznym powitaniu Jego osoby. Po tym odbyła się celebra spotkania, którą prowadził redaktor Małek wraz ze st.sierż.Moniką Skawińską-Berkowicz. Roman Małek w serdecznych słowach powitał generała a okolicznościowe wystąpienie wygłosił przewodniczący ZW NSZZ Policjantów Józef Bąk.stopczyk list gratulacyjny male Natomiast prezes ZW SEiRP Wiktor Kowal odczytał list dziękczynny skierowany do Pana Generała. Wystepował również przedstawiciel Wojewódzkiego Porozumienia Związku Zawodowego Służb Mundurowych oraz biorący udział w spotkaniu kapelan wojewódzki Policji ks.Marek Buchman. We wszystkich wystąpieniach dominowały wyrazy wdzięczności i najwyższego uznania za życzliwą współpracę i skuteczną pomoc w codziennym życiu organizacyjnym.

Generał otrzymał od związkowców i Stowarzyszenia wiązankę kwiatów oraz od innych osób okolicznościowe upominki. W swoim wystąpieniu nie krył zaskoczenia i satysfakcji z takich wyrazów uznania i wdzięczności, czego się nie spodziewał. Nie krył również wzruszenia, bowiem z rzeszowskim środowiskiem - nie tylko policyjnym - zdołał się mocno zżyć.

 Prowadzący spotkanie redaktor Małek zaprosił uczestników spotkania na drugą jego konsumpcyjną część, gdzie podczas wznoszenia toastów orkiestra zagrała generałowi tradycyjne "Sto lat".
Przy sposobności spotkania przewodniczący Józef Bąk udekorował insp. w st.spocz.Bronisława Buniowskiego medalem 25-lecia NSZZ Policjantów.
Opuszczając spotkanie nadinsp. w st.spocz. pożegnał się z uczestnikami spotkania uściskując każdemu z nich dłoń przy akompaniamencie marsza generalskiego.

2016-02-13_01
2016-02-13_02
2016-02-13_03
2016-02-13_04
2016-02-13_05
2016-02-13_06
2016-02-13_07
2016-02-13_08
2016-02-13_09

Autor:Wiktor Kowal

 

Święto Kobiet w KWP Rzeszów

W Policji służy coraz więcej kobiet, chociaż mogłoby się wydawać, że to męski zawód, liczba policjantek systematycznie rośnie. Kobiety w Policji to także pracownicy cywilni - nie noszą munduru, ale ich praca jest równie ważna.
Na Podkarpaciu w Policji pracuje 1338 kobiet. 582 z nich to policjantki. Pracują na ulicy, spotykają różnych ludzi, interweniują wobec chuliganów i awanturników, rozmawiają z ofiarami przemocy, gwałtów. Z jednej strony muszą być silne psychicznie, z drugiej wrażliwe na czyjąś krzywdę.

Kobiety w Policji to jednak nie tylko policjantki. W podkarpackiej Policji 756 z nich zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych. Pracują głównie w służbach wspomagających pracę policjantów. Nie noszą munduru, nie widać ich na ulicach, ale ich praca jest równie ważna jak policjantów.
Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Panie pełniące służbę w Policji nie mogą liczyć na przywileje. Tak samo jak mężczyźni muszą przejść testy sprawnościowe i rozpocząć przygodę z policją od służby patrolowej. Policjantka z radarem coraz mniej dziwi kierowców, ale służba pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic. Kobiety obecne są we wszystkich pionach; prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej. Pracują także na stanowiskach dzielnicowych lub kierują jednostkami.
Dzień Kobiet to świetna okazja aby naszym Paniom podziękować za ciężką służbę i jej logistyczne wsparcie, dlatego w komendzie wojewódzkiej odbyło się uroczyste spotkanie, na które Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie zaprosił wszystkie Panie Policjantki i Pracownice komendy. Życzenia w imieniu męskiej części grona policjantów składał Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie inspektor dr Krzysztof Pobuta. Wspierali go zastępcy młodszy inspektor Zbigniew Sowai młodszy inspektor Tadeusz Szymanek. Na wszystkie Panie czekał także słodki poczęstunek oraz muzyczna niespodzianka - występ zespołu Reish Trio, którego członkowie są uczniami Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.

 

Pożegnanie insp.Sławomira Szczupaka

Z dniem 06 marca 2016 roku został odwołany ze stanowiska Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp.Sławomir Szczupak.

Uroczyste pożegnanie Pana Inspektora odbyło się w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej w dniu 7 marca przy obecności naczelników wydziałów komendantów miejskich i powiatowych Policji.
szczupak pozegnanie

Komendant Wojewódzki insp.Krzysztof Pobuta podziękował mu za długoletnią służbę oraz wręczył pamiątkową szablę. Obdarowali inspektora kwiatami i pamiątkami funkcjonariusze i pracownicy służb logistycznych, które nadzorował. Dziękował inspektorowi za konstruktywne współdziałanie przewodniczący ZW NSZZ Policjantów Józef Bąk.
Zaproszony na spotkanie prezes Zarządu Wojewódzkiego SEiRP Wiktor Kowal w piśmie dziękczynnym skierowanym do insp.S.Szczupaka napisał między innymi: "Będziemy pamiętać o tym, iż nadzorując wydziały logistyczne Komendy Wojewódzkiej stanowiące jej bazę materialną, z której korzysta również Stowarzyszenie, przyczynił się Pan Komendant do jego funkcjonowania. Nadzorując Wydział Inwestycji i Remontów a w tym sekcję socjalną z jej komisją oraz fundusz socjalny dla emerytów i rencistów, zatwierdzał Pan wnioski o pomoc przyczyniając się do poprawy sytuacji materialnej emerytów i rencistów. W ich imieniu wyrażamy Panu wdzięczność."

 

 

 

Autor:Wiktor Kowal

Zdjęcie: za zgodą KWP Rzeszów

 

Pożegnanie Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie

Od 15 marca 2016 roku inspektor Witold Szczekala przestał być Komendantem Miejskim Policji w Rzeszowie. Odszedł na emeryturę.

szczekala pozegnanie

Pożegnali go na uroczystości w Ratuszu Rzeszowa insp.Krzysztof Pobuta - Komendant Wojewódzki Policji, który wręczył insp.W.Szczekali pamiątkową szablę a od Tadeusza Ferenca - Prezydenta Rzeszowa otrzymał pamiątkowy album o Rzeszowie.

Inspektor Witold Szczekala służył w Policji 36 lat na różnych stanowiskach wykonawczych w Komendzie Wojewódzkiej, a w Komendzie Miejskiej na kierowniczych począwszy od naczelnika wydziałów, zastępcy Komendanta a  od 8 lat Komendanta tej jednostki.
Za długoletnią służbę  podziękował mu insp.Krzysztof Pobuta podkreślając jego profesjonalizm jako funkcjonariusza, wszechstronność i osobę barwną w środowisku policyjnym i poza nim. W pożegnaniu uczestniczyli przedstawiciele bratnich służb mundurowych resortu, wojska, więziennictwa, duchowieństwo oraz przedstawiciele sądownictwa, prokuratury i innych instytucji współdziałających z Komendą Miejską.

Dla Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych udział prezesa Zarządu Wojewódzkiego Wiktora Kowala w tym spotkaniu było wyróżnieniem przez prowadzącego spotkanie i samegi insp.Witolda Szczekalę, któremu wraz z podziekowaniem za konstruktywne i przyjazne współdziałanie prezes Wiktor Kowal przekazał pismo dziękczynne.

Autor:Wiktor Kowal
Zdjęcie: za zgodą Komendy Wojewódzkiej Policji